aktuality

Povrchová úprava střešních tašek: Jaká je nejvhodnější pro vaši stavbu

 

Vhodná povrchová úprava střešních tašek ovlivňuje nejen estetický dojem, ale také odolnost celé střešní konstrukce. Každý typ povrchu přináší své vlastní výhody a estetické prvky, které by měl investor při výběru zvážit a určit jejich vhodnost pro vlastní stavbu. Značka Tondach nabízí hned tři typy povrchů pálených tašek spojující funkcionalitu a design.


Investoři mají na výběr ze tří typů povrchů těchto tašek – režné, engoby a glazované. „Režné střešní tašky nemají povrchovou úpravu, zatímco engobované tašky jsou pokryté zušlechtěnými rozplavenými jíly s obsahem oxidů kovů, které se na tašky nanáší před výpalem a na povrch se natavují při teplotě více než 1 000°C. Glazované tašky se vyrábí na stejném principu jako engobované, ale nanášená směs se skládá ze sklovité příměsi, čímž tašky získávají vysoký lesk,” popisuje Rudolf Prus, technický poradce za značku Tondach.

 

Režné střešní tašky, oblíbené pro svůj autentický vzhled, se používají zejména na historických stavbách. Jejich barva často závisí na složení použité hlíny a není neobvyklé, že se může postupně změnit v důsledku používání a usazování nečistot. Vlastnosti tašky se však nemění a kvalita zůstává stejná. Kombinace tradičního vzhledu s odolností vůči povětrnostním podmínkám činí režné střešní tašky cenově dostupnou a dlouhodobě spolehlivou volbou pro ty, kteří ocení historický šarm.

Hladké engobované a glazované střešní tašky jsou vhodné především pro investory, kteří chtějí eliminovat usazení nečistot na povrchu střechy, jako jsou prach či mech, a zároveň využít jejich stálých barevných odstínů, které nevyblednou. Engobované tašky mají polomatný až lesklý povrch a jsou zlatou střední cestou pro ty, co se rozhodují mezi režnými a glazovanými střešními taškami, navíc při výběru modelu Sensaton 11 (dříve Samba 11) za dostupnou cenu,” říká Robert Krestýn, obchodní ředitel divize střechy za Wienerberger. Kromě krásné střechy získají investoři navíc ochranu proti UV záření, kyselým dešťům a krupobití.

 

Při rozhodování mezi jednotlivými povrchovými úpravami střešních tašek se musí investoři nejprve rozhodnout, který typ stavby mají. Mezi novostavbami s cílem dosáhnout moderního stylu budou jasně figurovat engobované a glazované tašky. Druhým faktorem je místo, kde budou vynikat. Díky režným střešním taškám se zachovává historický nádech rekonstrukce nebo tradiční prvky novostavby.

 

 

 

 

Spotřeba zemního plynu sice loni klesla, LPG se naopak v kotlích spálilo víc. Propan nahrazuje tuhá paliva

Energetická krize donutila lidi šetřit plynem. Zatímco spotřeba toho zemního loni výrazně klesla, v případě kapalného propanu (LPG) je tomu naopak. Podle odborníků za to může rostoucí význam propanového vytápění zejména pro domácnosti, které hledají náhradu za starý kotel na tuhá paliva. Plynové vytápění už sice není dotované, zajímavé příspěvky na pořízení kotle ale poskytují novým odběratelům někteří dodavatelé LPG. Ministr životního prostředí navíc nedávno připustil návrat podpory plynových kondenzačních kotlů.

Spotřeba zemního plynu byla v Česku loni nejnižší od roku 1992. Největší úspory vykázaly domácnosti, které meziročně spotřebovaly o 11,6 % méně plynu. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu. Naproti tomu spotřeba zkapalněného ropného plynu (LPG) určeného pro vytápění loni dle dat Celní správy vzrostla meziročně o 7,5 %.

„Stejně jako u zemního plynu se v případě topného LPG nutně projevila mírná zima, snaha ušetřit za vytápění, ale i větší míra využití úspornějších kondenzačních kotlů. Přesto spotřeba roste, což je dáno zejména zvýšeným zájmem v souvislosti s povinnou odstávkou starých nevyhovujících kotlů na tuhá paliva,“ říká Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG.

Tento trend potvrzuje například společnost Primagas, která za loňský rok eviduje 13% nárůst počtu nových koncových zákazníků. Nejčastěji jde právě o domácnosti, které modernizovaly vytápění – 38 % nových zákazníků přešlo na propanové vytápění po odstávce kotle na uhlí. Další pětinu pak tvoří odběratelé, kteří v obavách ohledně ceny přešli na propanové vytápění z elektřiny.

Naproti tomu společnost Východočeské plynárenské strojírny (VPS), která je renomovaným výrobcem a exportérem zásobníků na LPG, loni zaznamenala slabší rok. Petr Sedlák, obchodní a technický ředitel VPS, to přisuzuje zavádějícím informacím a obavám ohledně budoucnosti plynových kotlů. „Rok 2024 vypadá již od ledna zcela jinak, evidujeme výrazné oživení poptávky. Týká se to kromě Česka celé střední Evropy, přičemž největší nárůst instalace zásobníků LPG letos zaznamenáváme v Polsku, kde je tato oblast velmi silně rozvinuta a je vnímána jako jednoduchá a ekonomicky výhodná varianta vytápění rodinných domů,“ říká Petr Sedlák a dodává, že lidé se už v neúplných a zavádějících informacích o tzv. „konci plynových kotlů“ zorientovali a řada z nich rovněž získala negativní zkušenost, že i provoz tepelného čerpadla něco stojí.

Pro mnoho domácností je tak vytápění zemním plynem, popř. kapalným propanem stále jasnou volbou, a to navzdory tomu, že dotační podpora plynových kotlů skončila. Plynové vytápění je totiž nejvhodnějším zdrojem tepla pro starší a hůře zateplené objekty. Současně přitom platí, že v horizontu životnosti topného systému – 10 až 15 let – vychází plynové vytápění při porovnání sumy vstupní investice a následných provozních nákladů většinou velmi dobře.

Přesto se uvažuje, že dotační podpora plynových kotlů se alespoň částečně navrátí. Na veletrhu Infotherma to naznačil ministr životního prostředí. „Počítám s tím, že vrátíme podporu plynových kondenzačních kotlů nově pod Novou zelenou úsporám Light, tedy seniorům a lidem, kteří mají příspěvek na bydlení a přídavky na děti,“ uvedl během lednového veletrhu ministr Petr Hladík.

Vedle toho ovšem lze načerpat „dotaci“ také od dodavatele energie. Například společnost Primagas letos rozšířila možnosti již dříve poskytovaných příspěvků pro nové odběratele LPG. „Ve výsledku může zákazník redukovat počáteční investici do LPG vytápění snadno o více než 30 tisíc korun, tedy na polovinu. Podmínkou je přechod na LPG z tuhých paliv či elektřiny a odběr čistého propanu po určenou dobu,“ vysvětluje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas.

 

Navzdory nepřesným až zavádějícím informacím ohledně tzv. „konce plynových kotlů“, má plynové vytápění do budoucna perspektivu. „Rok 2029 rozhodně neznamená konec plynových kotlů. S plynem se totiž v navrhovaných hybridních systémech vytápění počítá a fosilní plyny navíc budou postupně nahrazovány ‚zelenými‘ alternativami,“ upozorňuje Ivan Indráček s tím, že LPG lze nahradit nejen pomocí bioLPG, ale dále též například obnovitelným dimethyletherem neboli rDME. Tyto alternativy můžeme již nyní spalovat ve stávajících spotřebičích bez rozsáhlé výměny infrastruktury.

 

Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

 

Společnost Wienerberger obnovuje výrobu ve svých závodech na pálené výrobky. Po zimní odstávce spojené primárně s technologickými inovacemi a údržbovými pracemi vrací zpět do provozu osm závodů z deseti. Bez přerušení i nadále běží provoz v Cihelně Kinský v Kostelci nad Orlicí. Naopak v režimu dlouhodobé odstávky setrvá závod v Týně nad Vltavou. Obnova provozu probíhá postupně od ledna a potrvá do dubna. Během zimní pauzy provedla společnost v závodech významné investice do inovací.

 

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích, Stodu, Holicích a Jezernici. V březnu pak plánuje obnovit výrobu v Ledčicích, Šlapanicích a Řepově. Závod Novosedly čeká začátek výroby v dubnu. Bez nutné odstávky pokračuje i nadále výroba v Cihelně Kinský v Kostelci nad Orlicí, kam společnost Wienerberger v loňském roce investovala přes 100 milionů korun do linky na výrobu broušených cihel. Závod v Týně nad Vltavou setrvá i nadále v režimu dlouhodobé odstávky. Důvodem je snížení poptávky po výrobcích uvedeného závodu.

 


 

Během zimní odstávky společnost ve svých závodech investovala do modernizace, zlepšování a zefektivňování výrobních procesů. „Naší vizí je plně automatizovat výrobní procesy. Mezi nejnovější investice spojené s filozofií průmyslu 4.0 patří přeinstalace nového řídícího systému výrobní linky pro zajištění digitalizace výrobních procesů v závodě Stod. Ve Šlapanicích proběhla instalace robotické linky s kamerovým systémem pro online vyhodnocování kvality výrobků. Tyto kroky povedou k zajištění maximální kvality dodávaných výrobků,” říká výrobní ředitel a jednatel společnosti Wienerberger Vlastimil Cech.

 

 

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným a odpovědným podnikáním. „I nadále budeme usilovat o zodpovědný přístup k přírodě a dekarbonizaci výrobního procesu. Celý koncern Wienerbergeru věří, že investice jsou nutnou a jedinou cestou, jak realizovat transformaci podnikání v kontextu „zelené dohody“ a zajistit budoucím generacím zdravé a k přírodě šetrné produkty podporující udržitelné bydlení. V rámci dekarbonizační strategie proběhla během zimní odstávky investice do nových technologií v řádu stovek milionů v závodě Holicích,” říká generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Podle Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než na ten předchozí. „K rozhýbání trhu je třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v průběhu prvního pololetí. Obecně budou ale sazby pod 4 % na konci roku úspěchem. Data a průzkumy ukazují, že touha po bydlení nezmizela a soukromí investoři se rozhodli vyčkat na lepší podmínky financování. I nadále zůstáváme svým zákazníkům stabilním partnerem a na trh budeme dodávat kompletní portfolio, čemuž odpovídá i naše dlouhodobá strategie,” říká.

 

 

Přijďte vyhrát hodnotné ceny, a dokonce i střechu na rodinný dům!

 
25. ročník veletrhu STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO 

Dovolte pozvat Vás na jubilejní 25. ročník veletrhu pro střechy, stavbu a úspory energií, který se koná 15.-17. 2. 2024 na výstavišti v Praze Letňanech, v souběhu s Festivalem dřeva a nářadí. Na souběžných akcích For Pasiv a For Wood bude k vidění přehlídka nízkoenergetických domů a dřevostaveb.

 

Jak využít střechu a energii ze slunce? Jak postupovat při rekonstrukci domu? Co je nutné vědět před instalací domácí fotovoltaické elektrárny? Jak získat dotaci? Jak opravit střechu a fasádu? Jak zvýšit energetickou soběstačnost?

 

Odpovědi získáte na veletrhu, kde se představí klíčoví výrobci a dodavatelé střešních materiálů, zelených střech, dřevěných konstrukcí, izolací, střešních oken, doplňků, okapových systémů, fasádních systémů, nářadí a strojů. Rozsáhlá bude nabídka solárních systémů, bateriových úložišť nebo systémů nabíjení. Nebudou chybět expozice dodavatelů energií s aktuálními cenovými nabídkami. I ostatní komodity jsou výborně zastoupeny a veletrh tak nabídne komplexní řešení napříč celým oborem. Dominantou programu konferencí a seminářů bude fotovoltaika, úspory energií a pojetí střechy jako zdroje energie. Také se můžete ZDARMA zeptat nezávislých odborníků v poradenských centrech pro veškerou výstavbu a úspory energií.

Přijďte vyhrát hodnotné ceny, a dokonce i střechu na rodinný dům!

ZLEVNĚNÁ VSTUPENKA: k zakoupení na www.strechy-praha.cz

 

 

Trh s novými byty se vrací na úroveň před krizí, meziročně se prodalo o třetinu více

 

Poptávka po nových bytech v Praze se v minulém roce každý kvartál zvyšovala a v posledním čtvrtletí dosáhla svého dlouhodobého průměru 1 300 prodaných jednotek. Celkem se loni prodalo 4 000 nových bytů, v meziročním srovnání jde o 29% nárůst. Nabídka zůstává stabilní, nadále je ale nedostatečná pro metropoli velikosti Prahy. Prodejní ceny ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně mírně poklesly o 2,7 % zejména z důvodu limitovaných pobídek prodejců a promítnutí snížené sazby DPH s předstihem u části trhu. Nabídkové ceny se nadále pohybují nad hranicí 150 tisíc Kč/m2, mezikvartálně vzrostly o 1,4 %. Vyplývá to z tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema.

V posledním čtvrtletí loňského roku se v Praze prodalo 1 300 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 136 % a je to o 24 % více než v předchozím čtvrtletí. Celý loňský rok se pražský trh s novými byty vyznačoval pozvolným růstem poptávky a z nejčerstvějších dat z rezidenčního trhu vyplývá, že se prodeje vrací na úroveň před pandemií. Celkem se v loňském roce v hlavním městě prodalo 4 000 nových bytů, a to je ve srovnání s rokem 2022 narůst o 29 %.

Zvýšená poptávka je především důsledkem stabilizace ekonomické situace a důvěry v její další pozitivní vývoj. Inflace se stabilně snižuje a probouzí se také hypoteční trh. Podle aktuálních informací ČBA Hypomonitor úroková sazba nových hypoték v prosinci poklesla na 5,65 %, pozitivní signál vyslala s koncem roku také Česká národní banka, která snížila základní úrokovou sazbu na 6,75 %. Na růst poptávky měly vliv i dočasné prodejní pobídky, marketingové bonusy, zaváděcí ceny v nově spuštěných projektech a snížení sazby DPH z 15 na 12 % u bytů do 120 m2, které někteří prodejci promítli do cen ještě před koncem roku. Vzhledem k dalšímu očekávanému uvolňování podmínek pro

získání hypoték a postupnému snižování úrokových sazeb se dá i v letošním roce očekávat vyšší zájem o nové bydlení v Praze.

 

„Oživení trhu s novými byty je citelné od druhé poloviny loňského roku. Po období vyčkávání vnímáme návrat kupujících k novým bytům jako bezpečné investici a roste počet hypotekárních klientů, čemuž pomáhá už zcela zřejmé uvolňování hypotečních podmínek a nižší sazby. Aktivní jsou i institucionální investoři, kteří budují svá portfolia nájemního a družstevního bydlení. V prodeji nových bytů se tedy vracíme k tradičnímu tržnímu tempu,“ uvedl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential a.s.

 

 

IVECO vítá rozhodnutí německého parlamentního výboru pro dopravu o prodloužení výjimky z dálničních poplatků pro těžká nákladní vozidla na zemní plyn

Karl Holmeier, poslanec Německého spolkového sněmu a současně člen parlamentního výboru pro dopravu, potvrdil záměr kompetentních orgánů na prodloužení bezplatného užívání německých dálnic pro těžká nákladní vozidla.

Pokud německý spolkový sněm a spolková rada podle očekávání návrh schválí, budou vozidla s pohonem na stlačený a zkapalněný zemní plyn (CNG a LNG) s hmotností nad 7,5 tun osvobozena do 31. prosince 2023 od dálničních poplatků.

Toto prodloužení výjimky bezesporu vítají všichni dopravci provozující na německých vnitrostátních i mezinárodních trasách těžká nákladní vozidla IVECO Natural Power, zejména kvůli geografické centrální poloze země tvořící křižovatku hlavních evropských dálkových koridorů.

Výjimka z mýtného dále sníží celkové náklady spojené s vlastnictvím nákladních vozů IVECO Natural Power (TCO), což přinese bezesporu nezanedbatelné finanční výhody a vylepší návratnost investic do těchto vozidel. Uvedené opatření, spolu s rozšířením distribuční sítě zemního plynu, výrazně podpoří přechod na tuto čistou a podstatně tišší technologii

 

 

4. ročník soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“ 

 

Naše společnost se ocitla v situaci, která je pro nás všechny nová. Zajištění chodu ekonomiky, zdravotnictví, rodin a domácí výuky, podmínek pro podnikatele a především drobné živnostníky a celé řady dalších nezbytných činností pro fungování celého státu je nyní prioritou.

Po ukončení všech stávajících opatření a obnovení běžného života v naší zemi je potřeba všechny síly soustředit na vyrovnání ztrát ve všech oblastech a na všech úrovních.

Oběhové hospodářství, jehož nedílnou součástí je přeměna odpadů na zdroje, má obrovský dosud nevyužitý potenciál pro ekonomiku našeho státu, a proto soutěž  Přeměna odpadů na zdroje nerušíme, ale pouze odkládáme, resp. prodlužujeme dobu pro přihlašování Vašich zajímavých projektů a prací.

Od dnešního dne až do ukončení příjmu přihlášek budou na stránkách soutěže: www.druhotnasurovina.cz zveřejňovány příklady dobré praxe v různých oborech a oblastech, jak z tuzemských tak i zahraničních zdrojů. Mohou tak být inspirací pro všechny, kteří se do soutěže již rozhodli přihlásit, a také pro ty z vás, kteří se teprve nyní o soutěži dovídáte.

Startovací čára je tak pro všechny stejná, ať jste již přihlášeni, nebo budete svou účast v soutěži  zvažovat až později. Sledujte stránky soutěže, pokud vám to Vaše možnosti a čas dovolí, budeme na nich zveřejňovat i další související informace. 

Těšíme se na Vaše soutěžní projekty a práce a s těmi nejúspěšnějšími se setkáme na slavnostním vyhodnocení 4. ročníku soutěže ve Valdštejnském paláci v červnu 2021.

 

Mezinárodní veletrh EXPO Lesní lom 

Těžební unie České republiky (www.tezebni-unie.cz), která pořádá každé dva roky Mezinárodní demonstrační veletrh strojů a zařízení pro těžební průmysl, úpravnický průmysl a stavebnictví  EXPO (www.expolesnilom.cz) oznamuje, že XIII. ročník veletrhu, který se měl uskutečnit  ve vápencovém lomu Lesní lom společnosti Kalcit s. r. o. v Brně – Líšni v termínu 2.–4. června 2020, se s ohledem na vyhlášení nouzového stavu Vládou ČR odkládá. Předpokládaný termín a místo konání EXPO 2021 bude sdělen v předstihu a předpokládá se, že bude shodný s letošním rokem.

 

Stavebnictví zatím výrazně nezpomaluje. Lidé, kteří budují nové bydlení svépomocí, mohou současná omezení využít k plánování

Bezpečností opatření související s koronavirem v Česku se některých oborů dotýkají zatím jen okrajově. Jedním z takových případů je i stavební sektor. Společnost Xella, producent stavebních materiálů Ytong, Multipor a Silka, vyrábí v plném rozsahu. Developerská firma Kaláb uvádí, že i stavební práce zatím díky velké setrvačnosti stavebního průmyslu nehlásí zásadní problémy.

Zatímco v některých odvětvích, jako například v automobilovém průmyslu, se linky částečně nebo úplně zastavily, stavební průmysl zatím v řadě případů výrazné omezení nepociťuje. Mezinárodní koncern Xella, který má v České republice několik výrobních závodů, sice všeobecná opatření s cílem zabránit rozšíření virové pandemie přijal napříč celou firemní strukturou, objem výroby však tato opatření nijak nezasáhla.

„Výroby se tyto změny nijak nedotkly a probíhá v plném rozsahu, pouze za zpřísněných hygienických podmínek. Už od prvních případů nákazy na našem území bylo u všech zaměstnanců a ve všech budovách a závodech zavedeno povinné dodržování nejpřísnějších hygienických zásad. Ta se od počátku týkají také dopravců,“ uvedl jednatel společnosti Xella Peter Markovič s tím, že podobně jako ve výrobě fungují nadále beze změn i dodávky materiálu odběratelům.

Do výrazných problémů se odvětví zatím nedostává ani podle developerské firmy Kaláb. „Na stavbách se nás omezení zatím nedotkla tak výrazně, jak by se dalo očekávat. Ukazuje se, že stavební výroba má celkem velkou setrvačnost. Předpokládám, že první, čeho se nebude dostávat, budou některé druhy stavebních materiálů,“ řekl za společnost Tomáš Kaláb.

Jak rychle může při současných opatřeních dojít k výpadkům v dodávkách materiálu, podle Petera Markoviče záleží na tom, jak velké skladové zásoby a zásoby materiálu výrobci mají. Surovin máme na našich skladech zatím dostatek a jejich přísun je plynulý. Taktéž co se týče hotových produktů, máme dostatečnou zásobu,“ dodal Peter Markovič.

Vliv na další fungování stavebního průmyslu mohou mít podle obou oslovených firem i další faktory, z nichž některé nelze předjímat. Na samotných realizacích se může podepsat například nedostatek pracovních sil. „Pokud bude tento stav trvat ještě několik týdnů, stavby zpomalí do jakéhosi udržovacího režimu. Naopak ve chvíli, kdy se všechna omezení uvolní, bude stavbám trvat několik týdnů, než se znovu rozběhnou naplno,“ sdělil Tomáš Kaláb.

Kdo staví svépomocí, má čas si stavbu promyslet a nechat si poradit

Velkoodběratelé a živnostníci tak zatím dle vyjádření obou firem problémy pociťovat nebudou. Koho se současná opatření dotýkají více, jsou kvůli zákazu prodejů ve stavebninách osobám bez živnostenského listu lidé, kteří staví svépomocí. Ti se tak totiž ke stavebnímu materiálu mohou dostávat hůře.

Zároveň však nyní mají více času na to stavbu pořádně naplánovat, nechat si projekt nacenit a posoudit odborníky. „Díky technologickému zázemí společnosti jsou techničtí poradci a další odborníci schopni flexibilně reagovat na potřeby zákazníků. Zpracovávají dále kalkulace, podporují své zákazníky v jejich individuálních i developerských projektech. To vše samozřejmě online bez nutnosti osobního kontaktu,“ vysvětlil jednatel společnosti Xella. 
 
 

Developer v časech pandemie. Byty se prodávají online a přes kurýry, u výstaveb se neočekává zpoždění

Společnosti ze všech odvětví se primárně soustředí na bezpečnost svých zaměstnanců i zákazníků, zároveň se ale také snaží zmírnit své ztráty. Přizpůsobují se také developeři. Star Group řeší byznys online a například se smlouvami posílá ke klientům kurýry.

Star Group od léta prodává byty z nových etap projektu Nové Chabry na Praze 8. Zájem je enormní, a tak i v časech pandemie se podepisují klíčové dokumenty.

„V zájmu zachování zdraví jsme uzavřeli prodejní kancelář. Pro případy, kdy s námi klienti potřebují podepsat smlouvu o smlouvě budoucí či jakékoliv další materiály, volíme vyslání kurýra, který vše potřebné vyzvedne na domluvené adrese,“ přiblížil Tal Grozner, šéf české pobočky Star Group, s tím, že se maximum agendy snaží známý developer vyřizovat online.

Příkladem jsou i klientské změny. „Vše vyřizujeme s našimi zákazníky přes Skype a další videokonferenční platformy. Komunikujeme také po telefonu a e-mailech,“ vysvětlil Tal Grozner, jak vše funguje ve chvíli, kdy se všichni snaží omezit mezilidský kontakt na minimum.

Lidé si tento přístup velmi rychle osvojili a skutečně jej oceňují. „Jsem moc rád, že v současné situaci nikam nemusíme běhat a vše vyřídíme online,“ pochvaloval si jeden z rezidentů.

Forma kontaktu se u firem nemění jen směrem k zákazníkům. Byznysová jednání se u developerských a mnohých dalších společností konají formou videokonferencí, velmi vytížená je například služba Microsoft Teams. Ta v pondělí dokonce pod tlakem přihlášených lidí na home office řešila plošný výpadek.

Klienty společnosti Star Group nejčastěji zajímá, zda se vzhledem k současné situaci neposune termín dokončení více než 220 bytů, tedy etap F a G projektu Nové Chabry. Ty rozestavěla v říjnu stavební firma Swietelsky, v listopadu byl položen za přítomnosti Tala Groznera základní kámen. Zákazníci byli ujištěni, že vzhledem k mírné zimě původní termín platí a neočekává se zpoždění.

„Mohu zákazníky ujistit, že díky příznivému počasí, které přes zimu panovalo, je výstavba oproti stanovenému harmonogramu hodně napřed. Náskok je velký a v tuto chvíli dostatečný pro pokrytí případného nižšího tempa výstavby v době vládních bezpečnostních opatření,“ potvrdil Tal Grozner

Dodržení původního termínu dokončení se předpokládá nejen pro byty, ale také pro tucet vil, které vznikají pod názvem Nové Chabry vily v těsném sousedství výstavby bytových domů.

 

 

 

 

Největší český jeřáb osadil nový most přes plavební kanál v Lužci nad Vltavou

Během nouzového stavu státu nadále pokračují stavební práce a největší český jeřáb o nosnosti 1750 tun včera osadil na své místo nový most překlenující plavební kanál v Lužci nad Vltavou. Ředitelství vodních cest ČR zde buduje projekt na zvýšení podjezdné výšky pro lodě pod mosty na Vltavě, který umožní doplutí moderních vysokých lodí do Prahy. Již druhý z celkem šesti nových mostů přes plavební kanál je na svém místě a v létě na něj bude převedena silniční doprava z původního 115 let starého mostu.

Nový ocelový most byl sestaven a svařen z dílů na levém břehu plavebního kanálu. Včera celý most délky 36 m a šířky 11 m o hmotnosti 152 tun mobilní jeřáb o největší nosnosti v České republice zvedl, otočil o 90° a osadil na připravené nové železobetonové pilíře. Za 11 dnů se do plavebního kanálu vrátí voda a most se bude klenout 7 m nad její hladinou. Silnice III. třídy do Lužce nad Vltavou bude přeložena na tento nový most a původní 115 let starý most, který je dnes v havarijním stavu, již nebude svou výškou pouhých 4,5 m tvořit překážku plavbě lodí do Prahy.

 

Zhotovitel přijal mimořádná opatření u všech svých pracovníků, aby práce probíhaly bezpečně a omezilo se riziko přenosu infekce během karanténního stavu. „Práce na projektech Ředitelství vodních cest ČR se daří držet ve svých harmonogramech a věříme, že podle plánu se podaří nejen obnovit stavbou omezený plavební provoz, ale také otevřít provozovatelům vodní dopravy kvalitnější vodní cestu, která svou podjezdnou výškou 7 m oproti současným pouze 4,50 m umožní proplutí moderních velkých osobních lodí i lodí přepravujících objemný náklad,“ uvedl Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR.

 

Stavbu Zabezpečení podjezdných výšek na Vltavské vodní cestě, kanál Vraňany – Hořín, Ia. etapa, realizují dodavatelé STRABAG Rail a.s. - EUROVIA CS a.s. – OK Třebestovice a.s. se stavebními náklady 600 mil. Kč bez DPH. Stavba je financována z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury. Při provádění stavebních prací zhotovitel dodržuje požadavky všech předpisů týkajících se ochrany životního prostředí a nakládání s odpady.

 

SaMoTer se spojuje s říjnovým veletrhem Oil&nonOil

Mezinárodní veletrh stavebních zařízení SaMoTer, musel již podruhé přesunout termín svého konání. Kvůli pandemii se oborové asociace rozhodly veletrh stavební techniky a technologií společně s doprovodnými akcemi nezrušit, ale přesunout. SaMoTer tak proběhne 21. – 25. října společně s veletrhem paliv Oil&nonOil. Ten odstartuje ve stejné datum, ale skončí o 2 dny dříve.

 

Striktní opatření zavedená v posledních dnech v Itálii a starost o zdraví a pohodlí účastníků neumožňuje zajistit přípravu veletrhu v květnovém termínu. Společně se SaMoTerem se na nové datum přesouvá Asphaltica – Mezinárodní výstava asfaltového průmyslu i Mezinárodní konference a výstava betonu (ICCX). „Naše rozhodnutí o přesunu sdílí a podporují nadnárodní společnosti i oborová sdružení. Vkládají tímto důvěru v naše veletrhy, které vidí jako nástroj pro překonání krize,“ sdělil generální ředitel výstaviště Veronafiere, Giovanni Mantovani. „Stále sledujeme trh, snažíme se inspirovat k investicím a podporovat celé odvětví,“ dodává Mantovani.

Seznamte se s Oil&nonOil

Patnáctý ročník Oil&nonOil získá díky spojení veletrhů zcela nový rozměr. Doposud se zaměřoval na novinky jak technologické, tak v oblasti regulace a legislativy z odvětví kapalných a plynných paliv. Nejen Itálie se ale dnes nachází v přechodné fázi, kdy vedle tradičních paliv zahrnuje do nabídky čerpacích stanic také alternativní paliva jako zkapalněný či stlačený zemní plyn (LNG a CNG), elektřinu a biokomponentní produkty. V loňském roce, kdy se veletrh konal v Římě, do areálu výstaviště dorazilo 150 značek (ze 4 zemí). Výstaviště ve Veroně má i díky rozšíření tematického záběru potenciál zaujmout návštěvníky i vystavovatele ještě více.

 

Roman Blažíček, jednatel společnosti Lasselsberger, se stal prezidentem Evropské asociace výrobců keramických obkladů a dlažeb CET

Roman Blažíček byl na valné hromadě Evropské asociace výrobců keramických obkladů a dlažeb CET zvolený na tříleté období prezidentem. Díky svým zkušenostem a pozici, kterou získal v CET bude moci podporovat vývoj a další perspektivy rozvoje keramického průmyslu v Evropě.

CET zastupuje evropský keramický průmysl a je členem širšího uskupení dalších odvětví výroby keramiky Cerame-Unie. Jejím posláním je zajistit, aby hlas tohoto dynamického a inovativního průmyslu byl slyšet na úrovni EU. Cerame-Unie je strukturovaná do devíti asociací, keramické obklady a dlažby jsou jednou z nich. Mezi další patří…cihly a střešní krytiny, porcelán, sanitární keramika, žáruvzdorné materiály, potrubí, technická keramika, smalt, hlíny. Členové unie jsou zástupci národních keramických asociací a společností celé Evropy, kteří vzájemně efektivně spolupracují, hledají řešení problémů ovlivňujících keramický průmysl v Evropě. Keramická výroba vytváří 200 000 přímých pracovních míst, má tradici 150 let, 30 % produkce exportuje mimo EU, energie se podílí na více jak 30 % nákladech.

„Evropský průmysl bude čelit v nejbližších 10 letech velkým výzvám. Ztráta konkurenceschopnosti může postihnout celou řadu energeticky intenzivních odvětví, nevyjímaje výrobu keramiky. K mým hlavním prioritám v čele CET budou patřit témata jako jsou životní prostředí, klima a jeho změny, energie, výzkum a inovace, férový obchod jak v Evropě, tak i ve světě. Pro naše odvětví musíme najít řešení, která nás zachrání před ztrátou konkurenceschopnosti na domácích i zahraničních trzích. Hrozí nám totiž, že v extrémním případě regulatorní přístup EU může vést k totální záhubě. Politika klimatických změn a důsledky jejího naplňování jsou obrovskou hrozbou. Musíme hledat v dialogu s evropskými politiky taková řešení, která umožní nejen naše přežití, ale i další rozvoj. Není mi lhostejný osud naší firmy, keramického oboru, který měl v Česku pevné a hluboké kořeny. Dostal jsem důvěru i od tak silných asociací jako je italská nebo španělská.  To mě motivuje pracovat pro toto odvětví na evropské úrovni. Díky mé pozici prezidenta evropské asociace CET bude náš hlas silnější…,“ konstatuje Roman Blažíček.

 

 

Wienerberger fórum 2020 – odborná konference pro projektanty, architekty a stavitele právě startuje

Již devátým rokem pořádá společnost Wienerberger, lídr v oblasti keramických stavebních materiálů, odbornou konferenci Wienerberger fórum, která se uskuteční v sedmi českých městech v období od 9. 1. do 4. 2. 2020. Program konference je připraven tak, aby projektanti, architekti, studenti a stavební společnosti načerpali nové poznatky a trendy z oblasti stavebnictví a systémového řešení Wienerberger. „Návštěvníci se budou moci seznámit s množstvím praktických informací a novinek z oblasti legislativy, digitalizace ve stavebnictví a s novými konstrukčními řešeními. Budeme se věnovat také zdravému bydlení v našem programu domu budoucnosti e4,“ přibližuje obsah přednášek Wienerberger fóra 2020 Ing. Kamil Jeřábek, jednatel společnosti Wienerberger.

 

KOBEX Bohemia je oficiálním dealerem strojů Hidromek pro ČR

 

Společnost KOBEX Bohemia s.r.o. se k 1. prosinci 2019 stala oficiálním dealerem stavebních, zemních a těžebních strojů značky Hidromek v České republice. Spolupráce s tureckým výrobcem se týká prodeje nových a použitých strojů, záručního a pozáručního servisu a dodávek náhradních dílů. Tuzemský trh tak obohatí technika renomovaného výrobce, který je držitelem mnoha ocenění na celém světě.

 

 

 

Sekt od HPI-CZ za odběr membrán JUTADACH


Kartonem Bohemia sektu ocení během října společnost HPI-CZ odběr membrán českého výrobce, společnosti JUTA a. s. v rámci akce pro zákazníky s názvem Made in Bohemia. HPI-CZ, jeden z největších dodavatelů stavebního příslušenství na našem trhu, tak podpoří kvalitní a funkční produkty českého výrobce i dárkem z tuzemské produkce. Více na www.hpi.cz.

 

Český průmysl má bohatou tradici, v Čechách se vyrábí spousta profesionálních stavebních materiálů. A i když na trhu se stavebními materiály v posledních letech přibyli rivalové, na kvalitní české produkty můžeme být právem hrdí. A protože tlak na cenu s sebou nejen ve stavebnictví přináší i nekvalitní a nefunkční produkty, rozhodla se společnost HPI-CZ funkční výrobky podpořit. 

 

Až do 31. října nabízí HPI-CZ zákazníkům k profesionálním membránám českého výrobce, společnosti JUTA a. s., dárek vyrobený v Česku. V rámci akce Made in Bohemia získají odběratelé za každou odebranou paletu difúzních membrán JUTADACH 135, JUTADACH 135 2AP, JUTADACH 150, JUTADACH 150 2AP nebo NOROC 135 zdarma karton s šesti lahvemi Bohemia Sekt demi sec 0,75 l.

 

Distribuce kartonů probíhá až do vyčerpání zásob prostřednictvím obchodně-technických poradců HPI-CZ.

 

 

 

Bytová výstavba v Praze mírně pookřává. Levnější byty ale nečekejte

 

Srpnová čísla o stavebnictví, která dnes vydal Český statistický úřad (ČSÚ), opět čekatele na dostupnější vlastní bydlení příliš nepotěšila. Během srpna sice vzrostl počet zahájených bytů, ale počet dokončených bytů v Praze meziročně klesl o 314 jednotek. Naopak stále rostou ceny, i když je tempo pomalejší než na začátku roku. Potvrzují to i dnes zveřejněná data Eurostatu v rámci tzv. House Price Indexu. Podle něj se v celé České republice meziročně zvedly ve druhém čtvrtletí ceny bydlení o bezmála 9 procent a naše země je v tempu růstu cen na šestém místě v rámci celé Evropské unie.

Za prvních osm měsíců letošního roku se v Praze podle dat ČSÚ dokončilo 2739 bytů v bytových domech. Tímto tempem tedy v Praze každý měsíc přibylo v průměru 342 bytů, což by na konci roku znamenalo, že se počet nových dokončených bytů přehoupne lehce nad 4 tisíce. Podle ekonomů i urbanistů je ale nutné v Praze ročně povolovat zhruba 10 tisíc bytů, a to nejen proto, že roční přírůstek obyvatel se pohybuje kolem 14 tisíc, ale také kvůli skutečnosti, že bytový fond jednoduše zastarává a je nezbytné ho průběžně obnovovat.

Jenže ani počty zahájených bytů nenaznačují, že by se Praha konečně stavebně odpíchla. K letošnímu srpnu bylo zahájeno 577 jednotek, tedy o 131 více než v srpnu 2018. Od začátku roku bylo dokonce povoleno 10 procent více bytů než za celý loňský rok, ale stále se bavíme o porovnání se základnou, která tato na první pohled pozitivní čísla poněkud degraduje. Podle našich odhadů může na konci roku být zahájeno přibližně 4500 bytů v bytových domech, tedy ani ne polovina potřebného počtu. To by se totiž muselo povolit hned několik velkých rezidenčních projektů naráz, a to se stále neděje.

Byty v Praze pořád chybí, ceny dolů nepůjdou

Mírně navýšený počet povolených staveb určitě nebude žádným impulsem k tomu, aby ceny bytů nabraly opačný směr. Naopak. Koktejl obsahující velkou poptávku po vlastním bydlení, růst cen stavebních prací a energií či stabilně rostoucí hodnoty pozemků, bude mít spíš příchuť dalšího pozvolného cenového zdražování.

 

To potvrzují to i dnešní data Eurostatu (House Price Index). Podle něj ceny nemovitostí rostly v celé České republice tempem 8,7 procenta, což nás řadí na šestou příčku v rámci celé Evropské unie. Průměrný meziroční růst v EU přitom činil jen 4,2 procenta. Ve srovnání s prvním kvartálem roku 2019 ceny vzrostly ceny v ČR o 2,1 procenta, přitom průměr EU je 1,6 procenta.

 

Dostupnosti bydlení nepomáhá ani další trpká ingredience, se kterou vloni přispěchala Česká národní banka. Zpřísněné podmínky jsou i pro nadprůměrně vydělávající žadatele zkrátka nepřekročitelnou bariérou, takže přestože jsou úrokové sazby hypoték nyní velmi atraktivní, počet úspěšných žadatelů o hypoteční úvěr v posledních měsících výrazně klesá. I proto do této oblasti vstupujeme my, developeři a snažíme se nabídnout co nejširší možnosti financování tak, aby na vlastní byt dosáhl co nejvyšší počet zájemců.

 

 

S novým elektronickým jističem PXS24 vstupuje společnost Eaton do nové éry monitorování stejnosměrného (DC) proudu

 

S inovačním jističem PXS24 rozšiřuje společnost pro řízení energie Eaton své komplexní portfolio výrobků v oblasti monitorování proudu. Verze Economy i Standard jsou na trhu již k dispozici. Jistič PXS24 nabízí uživatelům efektivitu z hlediska instalace a údržby, jakož i zvýšené spolehlivosti systému.

 

Tradičně byly stejnosměrné obvody 24 V chráněny elektromechanickými miniaturními jističi. Pro aktuální generaci elektronických zdrojů napájení to ovšem často již nepostačuje. I když jsou dnešní stejnosměrné zdroje napájení odolné vůči zkratu, v případě závady je jejich výstupní napětí příliš nízké na to, aby to zajistilo vypnutí tradičního jističe. Elektronický jistič PXS24 často nabízí lepší ochranu pro stejnosměrné obvody 24 V, jelikož rychle detekuje přetížení a selektivně vypíná postižené součásti stroje. V důsledku toho systém zůstává ovladatelný a chyby lze buď vyřazovat pro zamezení kritického poškození, nebo lze systém řízeným způsobem odstavit. Tento modul je schopen chránit i kapacitní zátěže až 20 000 μF. Pomocí jističe PXS24 mohou výrobci strojů značně zvýšit spolehlivost svých systémů.

 

PXS24 je modulární rozšiřitelný systém. Každý kanál se skládá z odděleného modulu, každý z nich se šesti zabudovanými výstupními svorkami, což umožňuje přímé připojení až tří stejnosměrných zátěží 24 V. Oproti tradičním řešením není uživatel nucen používat vícekanálové moduly, protože PXS24 umožňuje uživateli volit počet kanálů v souladu s aktuálními potřebami řešené aplikace. Propojování lze snížit na minimum, což neznamená jen další nákladové úspory, ale odstraňuje také případné zdroje chyb: první kanál PXS24 je připojen ke zdroji napájení 24 V násuvnou svorkou. Veškeré ostatní moduly PXS24 jsou napájeny přes násuvnou sběrnicovou přípojnici, což eliminuje nutnost jakéhokoliv dalšího propojování. Díky tomu lze konfiguraci snadno rozšiřovat.

 

„S elektronickým jističem PXS24 bylo naším cílem nabídnout našim zákazníkům jasnou přidanou hodnotu v porovnání s výrobky našich konkurentů“, říká Alexander Jellenigg, produktový manažer ve společnosti Eaton. „Víme, že práce je nejnákladnějším faktorem při instalaci a údržbě. Proto pro nás bylo důležité, abychom umožnili výrobcům strojů a rozváděčů a montážním firmám pracovat rychleji a efektivněji.“ Integrováním dalších funkcí do jističe PXS24 je také možné ušetřit další místo v rozváděči. Díky tomu jsou prostorové požadavky až o 25 % nižší, než u tradičních řešení. Navíc snižuje modul PXS24 výdaje na materiál o 15 procent a dobu instalace zkracuje přibližně o 35 procent.

 

Každý kanál se dodává s vlastními vstupy a výstupy kompatibilními s PLC. To umožňuje používat kanály PXS k monitorování a vizualizaci, což je důležité pro selektivní spínání, jakož i pro údržbu a cílené odstraňování závad. S modulem PXS24 je tedy možné sepnout přímo konkrétní kanály v případě závady. Jednotlivé moduly mohou být přímo propojeny pomocí jednoduchých zásuvných konektorů pro vytváření skupinových hlášení nebo pro vypínání více kanálů současně v případě závady. Pan Jellenigg je přesvědčen, že „schopnost PXS přímo komunikovat s PLC z něj činí řešení budoucnosti. Řídicí vstupy a výstupy odpovídají normě ČSN EN 61131-2. To nejen usnadňuje komunikaci s PLC, ale také zajišťuje dostatečnou robustnost PXS při reakcích na snímače a schopnost řídit funkce, které by jinak vyžadovaly zvláštní výstupy PLC.“

 

Verze Standard modulu PXS24 pokrývá rozsah až do 16 A. Verze Economy pracuje v proudovém rozsahu až do 10 A a nepodporuje komunikační funkce. Kromě toho jsou všechny vlastnosti verzí Standard a Economy identické. Všechny verze PXS24 mají certifikaci UL. To znamená, že při instalaci zařízení a strojů s PXS24 v Severní Americe nejsou žádné potíže.

 

Digitalizace „Made in Germany“ na brněnském výstavišti

 

Nejvíce zahraničních vystavovatelů přijede na letošní Mezinárodní strojírenský veletrh opět z Německa. Jejich expozice se ve velké míře ponesou v duchu pokročilé digitalizace výroby. Na tu se zaměří i konference Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Oficiální statistika hlásí číslo 243. Vystavovatelé z Německa tak v Brně budou opět nejpočetnější zahraniční skupinou. MSV rok co rok dokládá, jak úzce propojené jsou německé výrobní a obchodní struktury s těmi českými. „Úzká vazba se ukazuje také ve vysokém počtu německých společností zastoupených českými vystavovateli,“ říká generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Digitální továrna 2.0

Letošní MSV ovládne digitální továrna coby druhá vlna průmyslu 4.0. Německo jakožto domovská země tohoto pojmu udává směr vývoje a tamní firmy zastupují to nejnovější i nejlepší, co právě v oboru je. Platí to také o jejich expozicích na brněnském výstavišti. Zhruba tři desítky německých vystavovatelů, a další prostřednictvím svých českých zastoupení, pod hlavičkou digital factory na stáncích předvedou řešení zaměřená na digitální budoucnost. Jsou mezi nimi robotické systémy, laserová technika, software pro digitalizované strojírenství nebo třeba systémy pro průmyslový 3D tisk.

Konference k digitalizaci

Z expozic do konferenčního sálu přenese téma digitalizace druhý den veletrhu česko-bavorská konference E#change for your digital future. Ve dvou tematických blocích se zaměří na změny, kterými v důsledku digitalizace procházejí hodnotové řetězce a profesní profily, a tím i odborné vzdělávání.  

„Pro úzce provázaný český a německý průmysl je digitalizace v současnosti jednou z největších výzev, ne-li ta úplně největší, a zásadně mění podobu stávajících výrobních a dodavatelských struktur,“ říká Bernard Bauer z Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), která konferenci pořádá společně s bavorským ministerstvem hospodářství. Vystoupí na ní odborníci
z předních výzkumných institucí, oborových svazů a také výrobních a logistických firem z Česka a Bavorska.

Coby součást doprovodného programu k tématu cirkulární ekonomika se na brněnském výstavišti představí také Young Energy Europe, vzdělávací kurz ČNOPK v oblasti energetické účinnosti. Prostřednictvím závěrečných projektů absolventů ukáže, jak ve firmách šetřit energii a další zdroje a tím pozitivně přispět k ochraně životního prostředí.

Pro německé strojaře povinný termín

Veletrh si u německých firem vybudoval pověst nejdůležitějšího oborového setkání ve střední Evropě a rády se na něj vracejí. „Pro nás jako výrobce speciálních strojů je MSV každoročně největší prioritou v kalendáři, protože se na něm schází přesně naše cílová skupina,“ zdůrazňuje Daniel Ziegler z bavorské firmy Lortz MFK.

MSV ale láká také nové vystavovatele. Asi čtvrtina těch německých se účastní vůbec poprvé. Je mezi nimi i durynská slévárna Meuselwitz Guss Eisengießerei: „MSV Brno vnímáme jako skvělou příležitost ke zvýšení prodeje ve východní Evropě,“ vysvětluje manažer firmy Michael Kraft.

Německé strojírenství na veletrhu zastupují i dvě oficiální expozice, Střední Německo a Bavorsko, odkud dorazí také obchodní a politická delegace.

Do Německa míří celá třetina českého vývozu strojů a dopravních prostředků. Jen loni se jednalo o zboží za 855 miliard korun. Největším odběratelem je
se značným odstupem spolková země Bavorsko.

 

 

 

 

 

 

 

 

IVECO vítá rozhodnutí německého parlamentního výboru pro dopravu o prodloužení výjimky z dálničních poplatků pro těžká nákladní vozidla na zemní plyn

Karl Holmeier, poslanec Německého spolkového sněmu a současně člen parlamentního výboru pro dopravu, potvrdil záměr kompetentních orgánů na prodloužení bezplatného užívání německých dálnic pro těžká nákladní vozidla.

Pokud německý spolkový sněm a spolková rada podle očekávání návrh schválí, budou vozidla s pohonem na stlačený a zkapalněný zemní plyn (CNG a LNG) s hmotností nad 7,5 tun osvobozena do 31. prosince 2023 od dálničních poplatků.

Toto prodloužení výjimky bezesporu vítají všichni dopravci provozující na německých vnitrostátních i mezinárodních trasách těžká nákladní vozidla IVECO Natural Power, zejména kvůli geografické centrální poloze země tvořící křižovatku hlavních evropských dálkových koridorů.

Výjimka z mýtného dále sníží celkové náklady spojené s vlastnictvím nákladních vozů IVECO Natural Power (TCO), což přinese bezesporu nezanedbatelné finanční výhody a vylepší návratnost investic do těchto vozidel. Uvedené opatření, spolu s rozšířením distribuční sítě zemního plynu, výrazně podpoří přechod na tuto čistou a podstatně tišší technologii