aktuality

 

Roman Blažíček, jednatel společnosti Lasselsberger, se stal prezidentem Evropské asociace výrobců keramických obkladů a dlažeb CET

Roman Blažíček byl na valné hromadě Evropské asociace výrobců keramických obkladů a dlažeb CET zvolený na tříleté období prezidentem. Díky svým zkušenostem a pozici, kterou získal v CET bude moci podporovat vývoj a další perspektivy rozvoje keramického průmyslu v Evropě.

CET zastupuje evropský keramický průmysl a je členem širšího uskupení dalších odvětví výroby keramiky Cerame-Unie. Jejím posláním je zajistit, aby hlas tohoto dynamického a inovativního průmyslu byl slyšet na úrovni EU. Cerame-Unie je strukturovaná do devíti asociací, keramické obklady a dlažby jsou jednou z nich. Mezi další patří…cihly a střešní krytiny, porcelán, sanitární keramika, žáruvzdorné materiály, potrubí, technická keramika, smalt, hlíny. Členové unie jsou zástupci národních keramických asociací a společností celé Evropy, kteří vzájemně efektivně spolupracují, hledají řešení problémů ovlivňujících keramický průmysl v Evropě. Keramická výroba vytváří 200 000 přímých pracovních míst, má tradici 150 let, 30 % produkce exportuje mimo EU, energie se podílí na více jak 30 % nákladech.

„Evropský průmysl bude čelit v nejbližších 10 letech velkým výzvám. Ztráta konkurenceschopnosti může postihnout celou řadu energeticky intenzivních odvětví, nevyjímaje výrobu keramiky. K mým hlavním prioritám v čele CET budou patřit témata jako jsou životní prostředí, klima a jeho změny, energie, výzkum a inovace, férový obchod jak v Evropě, tak i ve světě. Pro naše odvětví musíme najít řešení, která nás zachrání před ztrátou konkurenceschopnosti na domácích i zahraničních trzích. Hrozí nám totiž, že v extrémním případě regulatorní přístup EU může vést k totální záhubě. Politika klimatických změn a důsledky jejího naplňování jsou obrovskou hrozbou. Musíme hledat v dialogu s evropskými politiky taková řešení, která umožní nejen naše přežití, ale i další rozvoj. Není mi lhostejný osud naší firmy, keramického oboru, který měl v Česku pevné a hluboké kořeny. Dostal jsem důvěru i od tak silných asociací jako je italská nebo španělská.  To mě motivuje pracovat pro toto odvětví na evropské úrovni. Díky mé pozici prezidenta evropské asociace CET bude náš hlas silnější…,“ konstatuje Roman Blažíček.

 

 

Wienerberger fórum 2020 – odborná konference pro projektanty, architekty a stavitele právě startuje

Již devátým rokem pořádá společnost Wienerberger, lídr v oblasti keramických stavebních materiálů, odbornou konferenci Wienerberger fórum, která se uskuteční v sedmi českých městech v období od 9. 1. do 4. 2. 2020. Program konference je připraven tak, aby projektanti, architekti, studenti a stavební společnosti načerpali nové poznatky a trendy z oblasti stavebnictví a systémového řešení Wienerberger. „Návštěvníci se budou moci seznámit s množstvím praktických informací a novinek z oblasti legislativy, digitalizace ve stavebnictví a s novými konstrukčními řešeními. Budeme se věnovat také zdravému bydlení v našem programu domu budoucnosti e4,“ přibližuje obsah přednášek Wienerberger fóra 2020 Ing. Kamil Jeřábek, jednatel společnosti Wienerberger.

 

KOBEX Bohemia je oficiálním dealerem strojů Hidromek pro ČR

 

Společnost KOBEX Bohemia s.r.o. se k 1. prosinci 2019 stala oficiálním dealerem stavebních, zemních a těžebních strojů značky Hidromek v České republice. Spolupráce s tureckým výrobcem se týká prodeje nových a použitých strojů, záručního a pozáručního servisu a dodávek náhradních dílů. Tuzemský trh tak obohatí technika renomovaného výrobce, který je držitelem mnoha ocenění na celém světě.

 

 

 

Sekt od HPI-CZ za odběr membrán JUTADACH


Kartonem Bohemia sektu ocení během října společnost HPI-CZ odběr membrán českého výrobce, společnosti JUTA a. s. v rámci akce pro zákazníky s názvem Made in Bohemia. HPI-CZ, jeden z největších dodavatelů stavebního příslušenství na našem trhu, tak podpoří kvalitní a funkční produkty českého výrobce i dárkem z tuzemské produkce. Více na www.hpi.cz.

 

Český průmysl má bohatou tradici, v Čechách se vyrábí spousta profesionálních stavebních materiálů. A i když na trhu se stavebními materiály v posledních letech přibyli rivalové, na kvalitní české produkty můžeme být právem hrdí. A protože tlak na cenu s sebou nejen ve stavebnictví přináší i nekvalitní a nefunkční produkty, rozhodla se společnost HPI-CZ funkční výrobky podpořit. 

 

Až do 31. října nabízí HPI-CZ zákazníkům k profesionálním membránám českého výrobce, společnosti JUTA a. s., dárek vyrobený v Česku. V rámci akce Made in Bohemia získají odběratelé za každou odebranou paletu difúzních membrán JUTADACH 135, JUTADACH 135 2AP, JUTADACH 150, JUTADACH 150 2AP nebo NOROC 135 zdarma karton s šesti lahvemi Bohemia Sekt demi sec 0,75 l.

 

Distribuce kartonů probíhá až do vyčerpání zásob prostřednictvím obchodně-technických poradců HPI-CZ.

 

 

Bytová výstavba v Praze mírně pookřává. Levnější byty ale nečekejte

 

Srpnová čísla o stavebnictví, která dnes vydal Český statistický úřad (ČSÚ), opět čekatele na dostupnější vlastní bydlení příliš nepotěšila. Během srpna sice vzrostl počet zahájených bytů, ale počet dokončených bytů v Praze meziročně klesl o 314 jednotek. Naopak stále rostou ceny, i když je tempo pomalejší než na začátku roku. Potvrzují to i dnes zveřejněná data Eurostatu v rámci tzv. House Price Indexu. Podle něj se v celé České republice meziročně zvedly ve druhém čtvrtletí ceny bydlení o bezmála 9 procent a naše země je v tempu růstu cen na šestém místě v rámci celé Evropské unie.

Za prvních osm měsíců letošního roku se v Praze podle dat ČSÚ dokončilo 2739 bytů v bytových domech. Tímto tempem tedy v Praze každý měsíc přibylo v průměru 342 bytů, což by na konci roku znamenalo, že se počet nových dokončených bytů přehoupne lehce nad 4 tisíce. Podle ekonomů i urbanistů je ale nutné v Praze ročně povolovat zhruba 10 tisíc bytů, a to nejen proto, že roční přírůstek obyvatel se pohybuje kolem 14 tisíc, ale také kvůli skutečnosti, že bytový fond jednoduše zastarává a je nezbytné ho průběžně obnovovat.

Jenže ani počty zahájených bytů nenaznačují, že by se Praha konečně stavebně odpíchla. K letošnímu srpnu bylo zahájeno 577 jednotek, tedy o 131 více než v srpnu 2018. Od začátku roku bylo dokonce povoleno 10 procent více bytů než za celý loňský rok, ale stále se bavíme o porovnání se základnou, která tato na první pohled pozitivní čísla poněkud degraduje. Podle našich odhadů může na konci roku být zahájeno přibližně 4500 bytů v bytových domech, tedy ani ne polovina potřebného počtu. To by se totiž muselo povolit hned několik velkých rezidenčních projektů naráz, a to se stále neděje.

Byty v Praze pořád chybí, ceny dolů nepůjdou

Mírně navýšený počet povolených staveb určitě nebude žádným impulsem k tomu, aby ceny bytů nabraly opačný směr. Naopak. Koktejl obsahující velkou poptávku po vlastním bydlení, růst cen stavebních prací a energií či stabilně rostoucí hodnoty pozemků, bude mít spíš příchuť dalšího pozvolného cenového zdražování.

 

To potvrzují to i dnešní data Eurostatu (House Price Index). Podle něj ceny nemovitostí rostly v celé České republice tempem 8,7 procenta, což nás řadí na šestou příčku v rámci celé Evropské unie. Průměrný meziroční růst v EU přitom činil jen 4,2 procenta. Ve srovnání s prvním kvartálem roku 2019 ceny vzrostly ceny v ČR o 2,1 procenta, přitom průměr EU je 1,6 procenta.

 

Dostupnosti bydlení nepomáhá ani další trpká ingredience, se kterou vloni přispěchala Česká národní banka. Zpřísněné podmínky jsou i pro nadprůměrně vydělávající žadatele zkrátka nepřekročitelnou bariérou, takže přestože jsou úrokové sazby hypoték nyní velmi atraktivní, počet úspěšných žadatelů o hypoteční úvěr v posledních měsících výrazně klesá. I proto do této oblasti vstupujeme my, developeři a snažíme se nabídnout co nejširší možnosti financování tak, aby na vlastní byt dosáhl co nejvyšší počet zájemců.

 

 

S novým elektronickým jističem PXS24 vstupuje společnost Eaton do nové éry monitorování stejnosměrného (DC) proudu

 

S inovačním jističem PXS24 rozšiřuje společnost pro řízení energie Eaton své komplexní portfolio výrobků v oblasti monitorování proudu. Verze Economy i Standard jsou na trhu již k dispozici. Jistič PXS24 nabízí uživatelům efektivitu z hlediska instalace a údržby, jakož i zvýšené spolehlivosti systému.

 

Tradičně byly stejnosměrné obvody 24 V chráněny elektromechanickými miniaturními jističi. Pro aktuální generaci elektronických zdrojů napájení to ovšem často již nepostačuje. I když jsou dnešní stejnosměrné zdroje napájení odolné vůči zkratu, v případě závady je jejich výstupní napětí příliš nízké na to, aby to zajistilo vypnutí tradičního jističe. Elektronický jistič PXS24 často nabízí lepší ochranu pro stejnosměrné obvody 24 V, jelikož rychle detekuje přetížení a selektivně vypíná postižené součásti stroje. V důsledku toho systém zůstává ovladatelný a chyby lze buď vyřazovat pro zamezení kritického poškození, nebo lze systém řízeným způsobem odstavit. Tento modul je schopen chránit i kapacitní zátěže až 20 000 μF. Pomocí jističe PXS24 mohou výrobci strojů značně zvýšit spolehlivost svých systémů.

 

PXS24 je modulární rozšiřitelný systém. Každý kanál se skládá z odděleného modulu, každý z nich se šesti zabudovanými výstupními svorkami, což umožňuje přímé připojení až tří stejnosměrných zátěží 24 V. Oproti tradičním řešením není uživatel nucen používat vícekanálové moduly, protože PXS24 umožňuje uživateli volit počet kanálů v souladu s aktuálními potřebami řešené aplikace. Propojování lze snížit na minimum, což neznamená jen další nákladové úspory, ale odstraňuje také případné zdroje chyb: první kanál PXS24 je připojen ke zdroji napájení 24 V násuvnou svorkou. Veškeré ostatní moduly PXS24 jsou napájeny přes násuvnou sběrnicovou přípojnici, což eliminuje nutnost jakéhokoliv dalšího propojování. Díky tomu lze konfiguraci snadno rozšiřovat.

 

„S elektronickým jističem PXS24 bylo naším cílem nabídnout našim zákazníkům jasnou přidanou hodnotu v porovnání s výrobky našich konkurentů“, říká Alexander Jellenigg, produktový manažer ve společnosti Eaton. „Víme, že práce je nejnákladnějším faktorem při instalaci a údržbě. Proto pro nás bylo důležité, abychom umožnili výrobcům strojů a rozváděčů a montážním firmám pracovat rychleji a efektivněji.“ Integrováním dalších funkcí do jističe PXS24 je také možné ušetřit další místo v rozváděči. Díky tomu jsou prostorové požadavky až o 25 % nižší, než u tradičních řešení. Navíc snižuje modul PXS24 výdaje na materiál o 15 procent a dobu instalace zkracuje přibližně o 35 procent.

 

Každý kanál se dodává s vlastními vstupy a výstupy kompatibilními s PLC. To umožňuje používat kanály PXS k monitorování a vizualizaci, což je důležité pro selektivní spínání, jakož i pro údržbu a cílené odstraňování závad. S modulem PXS24 je tedy možné sepnout přímo konkrétní kanály v případě závady. Jednotlivé moduly mohou být přímo propojeny pomocí jednoduchých zásuvných konektorů pro vytváření skupinových hlášení nebo pro vypínání více kanálů současně v případě závady. Pan Jellenigg je přesvědčen, že „schopnost PXS přímo komunikovat s PLC z něj činí řešení budoucnosti. Řídicí vstupy a výstupy odpovídají normě ČSN EN 61131-2. To nejen usnadňuje komunikaci s PLC, ale také zajišťuje dostatečnou robustnost PXS při reakcích na snímače a schopnost řídit funkce, které by jinak vyžadovaly zvláštní výstupy PLC.“

 

Verze Standard modulu PXS24 pokrývá rozsah až do 16 A. Verze Economy pracuje v proudovém rozsahu až do 10 A a nepodporuje komunikační funkce. Kromě toho jsou všechny vlastnosti verzí Standard a Economy identické. Všechny verze PXS24 mají certifikaci UL. To znamená, že při instalaci zařízení a strojů s PXS24 v Severní Americe nejsou žádné potíže.

 

Digitalizace „Made in Germany“ na brněnském výstavišti

 

Nejvíce zahraničních vystavovatelů přijede na letošní Mezinárodní strojírenský veletrh opět z Německa. Jejich expozice se ve velké míře ponesou v duchu pokročilé digitalizace výroby. Na tu se zaměří i konference Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Oficiální statistika hlásí číslo 243. Vystavovatelé z Německa tak v Brně budou opět nejpočetnější zahraniční skupinou. MSV rok co rok dokládá, jak úzce propojené jsou německé výrobní a obchodní struktury s těmi českými. „Úzká vazba se ukazuje také ve vysokém počtu německých společností zastoupených českými vystavovateli,“ říká generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Digitální továrna 2.0

Letošní MSV ovládne digitální továrna coby druhá vlna průmyslu 4.0. Německo jakožto domovská země tohoto pojmu udává směr vývoje a tamní firmy zastupují to nejnovější i nejlepší, co právě v oboru je. Platí to také o jejich expozicích na brněnském výstavišti. Zhruba tři desítky německých vystavovatelů, a další prostřednictvím svých českých zastoupení, pod hlavičkou digital factory na stáncích předvedou řešení zaměřená na digitální budoucnost. Jsou mezi nimi robotické systémy, laserová technika, software pro digitalizované strojírenství nebo třeba systémy pro průmyslový 3D tisk.

Konference k digitalizaci

Z expozic do konferenčního sálu přenese téma digitalizace druhý den veletrhu česko-bavorská konference E#change for your digital future. Ve dvou tematických blocích se zaměří na změny, kterými v důsledku digitalizace procházejí hodnotové řetězce a profesní profily, a tím i odborné vzdělávání.  

„Pro úzce provázaný český a německý průmysl je digitalizace v současnosti jednou z největších výzev, ne-li ta úplně největší, a zásadně mění podobu stávajících výrobních a dodavatelských struktur,“ říká Bernard Bauer z Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), která konferenci pořádá společně s bavorským ministerstvem hospodářství. Vystoupí na ní odborníci
z předních výzkumných institucí, oborových svazů a také výrobních a logistických firem z Česka a Bavorska.

Coby součást doprovodného programu k tématu cirkulární ekonomika se na brněnském výstavišti představí také Young Energy Europe, vzdělávací kurz ČNOPK v oblasti energetické účinnosti. Prostřednictvím závěrečných projektů absolventů ukáže, jak ve firmách šetřit energii a další zdroje a tím pozitivně přispět k ochraně životního prostředí.

Pro německé strojaře povinný termín

Veletrh si u německých firem vybudoval pověst nejdůležitějšího oborového setkání ve střední Evropě a rády se na něj vracejí. „Pro nás jako výrobce speciálních strojů je MSV každoročně největší prioritou v kalendáři, protože se na něm schází přesně naše cílová skupina,“ zdůrazňuje Daniel Ziegler z bavorské firmy Lortz MFK.

MSV ale láká také nové vystavovatele. Asi čtvrtina těch německých se účastní vůbec poprvé. Je mezi nimi i durynská slévárna Meuselwitz Guss Eisengießerei: „MSV Brno vnímáme jako skvělou příležitost ke zvýšení prodeje ve východní Evropě,“ vysvětluje manažer firmy Michael Kraft.

Německé strojírenství na veletrhu zastupují i dvě oficiální expozice, Střední Německo a Bavorsko, odkud dorazí také obchodní a politická delegace.

Do Německa míří celá třetina českého vývozu strojů a dopravních prostředků. Jen loni se jednalo o zboží za 855 miliard korun. Největším odběratelem je
se značným odstupem spolková země Bavorsko.