Iveco Eurocargo od společnosti Commett Plus dopravilo hrocha do nového domova v ZOO

12.04.2016 09:15

Společnost Commett Plus - autorizovaný partner společnosti Iveco  ve spolupráci s experty na přepravu exotických zvířat ze Zoo Dvůr Králové pomáhají s převozem hrocha do ZOO Dvorec u Borovan.

21. března 2016, krátce po osmé hodině večerní, se vydal z maďarského města Abony (ZOO Magán) na cestu do ZOO Dvorec u Borovan 8letý samec hrocha jménem Buborek. Novým domovem se hrošímu mladíkovi stala zoologická zahrada Dvorec, kde se stane jediným zástupcem tlustokožců. Převoz Buborka provedli zkušení odborníci na transport exotických zvířat ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Převoz vozidlem Iveco Eurocargo zajišťovala společnost Commet Plus s.r.o.

 

„Na přepravu zvířat musí mít doprovod speciální školení, ale co je nejdůležitější je to, že musí mít opravdu velké zkušenosti. Převážet hrocha není opravdu věc jednoduchá a běžná. Já osobně se této práci věnuji již 39 roků, můj kolega Jiří Vetter 25 let. Oba máme i letité zkušenosti s řízením všeho, co má volant. Musíme si též naložit zvířata u u nás, i kdekoliv jinde, třeba vysokozdvižným vozíkem, manipulátorem, jeřábem..., říká Zděněk Bárta ze ZOO Dvůr Králové a dodává: „Auto IVECO Eurocargo, které nám zapůjčila firma Commet Plus, bylo přesně to, co na převoz touto transportní bednou bylo potřeba. Vyhovující nosnost -  tato konkrétní bedna váží prázdná 2.500kg a s hrochem vážila 3.500kg. Dále možnost přístupu na ložnou plochu, shrnovací boky i střecha. V Maďarsku jsme bednu sundávali jeřábem střechou, ve Dvorci bokem manipulátorem. Samotné auto se velmi dobře řídilo a nejmodernější technologie Iveca s automatickou převodovkou je prostě příjemným zážitkem. Naše ZOO Dvůr Králové vlastní též speciálně upravená IVECA na převozy zvířat, ale s menší nosností, než bylo nyní požadováno.

Akce začala 21. března odpoledne v maďarském Abony nakládáním hrocha do přepravní bedny, speciálně určené na převoz nosorožců a hrochů. Tuto bednu v ČR vlastní pouze ZOO Dvůr Králové, který se na transporty velkých zvířat tohoto druhu specializuje a má s transporty všech zoozvířat největší zkušenosti. Bedna byla poté naložena na IVECO Eurocargo, které bylo zapůjčeno od autorizovaného partnera Iveco – spol. Commett Plus s.r.o. Transport se vydal na cestu kolem 9 hodiny večer. Do ZOO Dvorec u Borovan dorazil kolem poledne následujícího dne. Složit kontejner s hrochem a umístit ho ke vchodu do pavilonu, kde  bude Buborek trávit první dny po dovozu, než mu bude dokončen jeho speciální pavilon s bazénem a veškerým vybavením, byla velice náročná akce. Kontejner byl ke zdi pavilonu dopraven pomocí jeřábu a dvou čelních nakladačů. Když se otevřely dveře přepravního kontejneru, mohl  konečně hrošík vystoupit. Po dlouhé cestě a houpavých manévrech se mu ale z kontejneru vůbec nechtělo. A když se konečně odvážil udělat první krůčky ke svému novému domovu, ozvaly se opice Giboni a svým specifickým „zpěvem“ svého nového spolubydlícího úplně vyděsily. Ostatní zvířata byla samozřejmě také v pohotovosti a chodila v kotcích doslova jako „tygři v kleci“.  Zkušenosti pana Bárty ze Dvorakrálovecké ZOO a jeho komunikace s hrochem v „plynné maďarštině“ nakonec přemohly hroší obavy, takže po hodině konečně váhavě vstoupil do svého pavilonu. Pak už jen následovala velká radost všech, kdo se na přemísťování podíleli.

Buborek - Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius), 8 roků starý, žil od mládí v ZOO Abony v Maďarsku. ZOO Abony leží cca 80km jižně od Budapešti. Majitel této ZOO získal Buborka neznámo od koho jako mládě a vychoval ho tak, že hroch je velmi kontaktní a zvyklý na lidi. Buborek byl maskotem širokého okolí a veřejnost byla, dle majitele ZOO, velmi smutná, že Buborek odjíždí. Musel být odvezen jinam, protože ZOO Abony se celá přemístila na jiné místo v Maďarsku z důvodu výstavby supermarketu na původním místě, které patřilo městu. Majitel musel, ač velmi nerad, Buborka dát do jiné ZOO též z důvodu, že již neměl peníze na výstavbu odpovídajícího zařízení v jeho nové ZOO.