LASSELSBERGER, s.r.o. posiluje výrobu obkládaček RAKO

28.06.2016 11:39

 

Společnost LASSELSBERGER, s.r.o. dokončila významnou modernizaci na závodě RAKO III v Lubné u Rakovníka, specializovaného na výrobu obkládaček. Cílem je stále dosahovat srovnatelné technické vybavenosti se světovými výrobci a poskytnout tak zákazníkům moderní výrobky prvotřídní kvality.Kompletní linka včetně nové pece umožňuje výrobu obkládaček ve formátech 20 x 40, 20 x 60, 30 x 60 cm a nového formátu 30 x 90 cm. Naprostou novinkou značky RAKO bude kalibrace obkládaček. Investiční náklady na modernizaci závodu dosáhly částky 327 mil. Kč. Uvedená investice znamenala navýšení počtu pracovních míst na závodě RAKO III z původních 315 na plánovaných 369. S novou linkou se současná kapacita 10 mil. m² navyšuje v závislosti na vyráběných formátech až na 14 mil. m².

V dubnu 2016 byla slavnostně uvedena do plného provozu nová pec italského výrobce Sacmi. Společně s novou pecí byl instalován také kontimlýn a rozprachová sušárna, významnou modernizací prošla lisovna. Současně byl posílen proces třídění o 2 nové linky a instalována inovativní technologie pro RAKO III, kterou je suchá kalibrace velkých formátů. Kompletní linka včetně nové pece umožňuje výrobu obkládaček ve formátech 20 x 40, 20 x 60, 30 x 60 cm a nového formátu 30 x 90 cm. Naprostou novinkou značky RAKO bude kalibrace obkládaček 30 x 60 a 30 x 90 cm, což jsou trendové produkty v nejvyšším cenovém segmentu, srovnatelné kvalitou i designem s italskými výrobky.

Nová linka F5 posílí výrobu velkých formátů. Majorita výroby této pece budou formáty 30 x 60 cm a 20 x 60 cm. Na základě požadavků trhu bude na této lince zařazena i výroba formátu 30 x 90 cm. Pec je samozřejmě připravena i pro výrobu v současné chvíli nejpopulárnějšího formátu, a to formátu 20 x 40 cm. Předností nového zařízení je především efektivita výroby společně s možností téměř okamžitě reagovat na potřeby zákazníka. 

„Dosavadní kapacita závodu byla 10 mil. m². S novou linkou se kapacita navyšuje v závislosti na vyráběných formátech. Jsme připraveni vyrábět neuvěřitelných 13,5 - 14,0 mil. m²,“ dodává ředitelka závodu RAKO III, Ing. Štěpánka Fišerová.

Instalace zařízení začala na podzim roku 2015, šlo tedy celkem o 7 měsíců velmi intenzivní práce. Firem, které se na realizaci podílely, je vzhledem k velkému objemu prací hned několik. Mezi klíčové patří firma AXIS z Hradce Králové - instalace kontimlýna, dále CS Projekt, Klatovy - montáž rozprachové sušárny, Servis Chlumčany - montáž lisu a sušáren, Kobo Blesk, Rakovník - montáž pece.

Kalibrování obkládaček

Jednou z úplných novinek na závodě RAKO III bude možnost kalibrování obkládaček.

Kalibrování = zabroušení hran vypálené hotové dlaždice nebo obkládačky, které eliminuje přirozené kolísání rozměrů keramiky. Kalibrované obklady lze velmi efektivně pokládat s minimální spárou a dosahovat tak velmi homogenního vyznění obkládané plochy.

Pokud se ohlédneme do historie, zjistíme, že pro československé keramické bělninové obkládačky byla typickým a ve světě ceněným rysem rozměrová přesnost. Ta byla dosahována jejich kalibrací na strojích vyvinutých a vyrobených v Horní Bříze na základě československých patentů. Například kalibrované obkládačky pro vilu Tugendhat v Brně byly vyrobeny v roce 1928 právě v Horní Bříze. Kalibrace obkládaček byla pak na desítky let zapomenuta, i když se ve světě tato technika zdokonalovala a byla a je v hojné míře používána ke zhodnocení užitkových a estetických vlastností keramických obkládaček. Naši zákazníci tento trend vycítili a jejich požadavky na kalibrovaný typ výrobků vedly také společnost LASSELSBERGER k zavedení této technologie v závodě RAKO III. Takto dojde k doplnění nabídky výrobků RAKO, již kalibrovaných a vyráběných dlaždic v Chlumčanech, o kalibrované obkládačky z Rakovníka.