Soutěžní klání The Drivers' Fuel Challenge: zkušení řidiči dokáží snížit spotřebu paliva až o 10 %

18.09.2014 08:36

I malé změny ze strany řidičů nákladních vozidel mohou dopravcům přinést značné úspory v podobě výrazného snížení spotřeby paliva. To právě dokázal Christian Scheiflinger z Rakouska, jenž si díky předvídavému způsobu jízdy odvezl domů vítězství v celosvětovém finále soutěžního klání The Drivers' Fuel Challenge 2014.

U středně velkého dopravce představují náklady na palivo i více než třetinu celkových nákladů. Vlastní testy Volvo Trucks ukázaly, že řidič jezdící ekonomicky dokáže snížit spotřebu až o 10%, což v dlouhodobém horizontu pro dopravce znamená ohromné úspory. Pro Christiana Scheiflingera z Rakouska, jenž získal titul "Nejúspornějšího řidiče světa" ve světovém finále soutěžního klání The Drivers' Fuel Challenge společnosti Volvo Trucks, je ekonomický způsob jízdy již něco jako sport.


Finále, které se uskutečnilo 19. září ve švédském Gothenburgu, je pro Volvo Trucks jednou z mnoha cest jak poukázat na možnosti řidiče něco změnit.

Pořadí na stupních vítězů:

  1. místo - Christian Scheiflinger - Rakousko
  2. místo - Tomi Roimola - Finsko
  3. místo - Aare Müil - Estonsko - vítěz regionálního finále, regionu střední a východní Evropa

Ekonomická jízda ve třech bodech

1. Přizpůsobte se aktuální dopravě

Chcete-li jezdit ekonomický, musíte se naučit číst dopravní situaci a pružně se jí přizpůsobovat. Jezděte vždy pokud možno hladce a bez výkyvů v rychlosti.

2. Vždy o krok napřed

Vždy buďte připraveni na nečekané situace - řidič před vámi může náhle začít brzdit a za dalším rohem se může znenadání vynořit motocykl. Řidič znalý pravidel ekonomické jízdy je všímavý a neustále je o krok napřed v porovnání s ostatními účastníky silničního provozu.

3. Poznejte své vozidlo

Chcete-li ze svého nákladního vozidla získat maximum, musíte jej poznat a seznámit se co nejlépe s jeho funkcemi. Dobré povědomí o fungování vašeho vozidla a optimálním způsobu jízdy za různých situací je velmi účinnou cestou ke snížení spotřeby paliva.