V lomu Mokrá u Brna byl pokřtěn jeden z největších čelních kolových nakladačů u nás - Cat® 988K

07.10.2015 09:45

 

V pátek 2. října se v kamenolomu Mokrá u Brna předával jeden z největších čelních kolových nakladačů v České republice - Cat® 988K. Společnosti Českomoravský cement, a.s. jej dodala firma Zeppelin CZ s.r.o., výhradní prodejce těchto strojů do České republiky. Slavnostního křtu stroje v lomu Mokrá se zúčastnili mimo jiné představitelé vedení obou společností, zástupce firmy Caterpillar pro velké stroje v ČR i novináři z celé řady odborných médií. Nový nakladač bude v lomu zajišťovat nakládku rozvalu na pevné dampry.

Nakladač Cat 988K s provozní hmotností 51 tun a motorem o výkonu 432 kW vyniká nízkými provozními náklady na motohodinu, dlouhou životností a jak už je u Caterpillar zvykem, také precizním zpracováním každého detailu. K optimalizaci provozu je stroj vybaven moderními elektronickými systémy, které zabraňují přetěžování komponent (například hydrauliky) a dohlíží na maximální efektivitu při práci. Posádka stroje se může těšit na komfortní a dobře odhlučněnou kabinu, plusové body u posádek získává nakladač díky joystickovému ovládání, které výrazně usnadňuje manipulaci se strojem. V lomu Mokrá doplnil nakladač Cat 988K  stávající flotilu výrobce Caterpillar, skládající se z pevného dampru Cat 775B a nakladačů Cat 990, 950H a 990H. Také tyto starší stroje (kromě modelu 950H) byly na akci vystaveny.  

V úvodní řeči poděkoval generální ředitel společnosti Zeppelin CZ, Stanislav Chládek, přítomným zástupcům společnosti Českomoravský cement za stávající spolupráci a připomněl i její historické kořeny: „První stroj, který naše společnost do lomu Mokrá dodala, byl nakladač Caterpillar 990. Bylo to v roce 1994 a i dnes, kdy má najeto bezmála 40 000 motohodin, je stále plně funkční a v provozu. Nezbývá než popřát více než dvacet bezproblémových let provozu také novému nakladači 988K. Za společnost Zeppelin CZ mohu říci, že uděláme všechno proto, aby tato naše letitá spolupráce pokračovala k oboustranné spokojenosti i nadále,“ řekl Stanislav Chládek. Poté následoval křest nového stroje nealko sektem, kterého se zhostili strojníci z lomu Mokrá. Příjemné páteční odpoledne pokračovalo pohoštěním v party stanu a na závěr programu shlédli návštěvníci ukázku nakladače Cat 990H při nakládce pevného dampru Cat 775B.   

Cat® 988K – Technické parametry:

Výkon motoru

432 kW

Typ motoru

Cat® C18 ACERT™

Emise

U.S. Tier IV / EU stupeň IV

Statické klopné zatížení

32 700 kg

Objem lopaty

6,4 – 7,6 m3

Provozní hmotnost

51 t

Užitečné jmenovité zatížení

11,3 t

Slavnostního křestu se ujaly posádky z lomu Mokrá